Menü
Sepetim

200 TL Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo

STEAK ET

Steak Et

Dilimize İngilizceden gelen steak kelimesi anlam olarak dilimizde biftek kelimesinin karşılığı olarak anılır. Peki steak et nedir? Bu sorunun cevabını şöyle açıklayabiliriz. Dananın en lezzetli ve en kıymetli yerinden elde edilen premium kalite et ürünüdür. Bu et çeşitleri yalnızca dananın sırt kısmından elde edilir. Steak et yapımında kullanılan et dananın yaklaşık yüzde 25 ile yüzde 30u oranındandır. Ayrıca bu etin hazırlanması için uzmanlık seviyesinde işçilik uygulanmaktadır. Bu durumda hem etin nadirliği hem de steak et hazırlama yöntemlerinden dolayı bu etin değeri yüksektir. Steak et çeşitleri ilk üretilip ünlendiği yerlerin ismi ile yada işleme yöntemi ve yapısı ile isimlendirilir. İlk üretildiği yerlere göre imlendirilen steak et çeşitlerini, Dallas Steak, New York Steak, Texas steak olarak örnekleyebiliriz. İşleme teknikleri ve yapısına göre ise T-bone Steak örnek gösterilebilir.

 

Steak Et Nasıl Hazırlanır?

Steak et nasıl hazırlanır sorusuna cevap olarak öncelikle kaliteli bir besi dönemi geçirmiş dana seçimi yapılması gerektiği söylenebilir. Doğal yollarla beslenmiş hayvanların et lezzetleri ticari amaçlı besi yapılan ve sadece hayvanın ağırlaşmasını sağlamayı amaç edinen besi tarzına göre çok daha lezzetli ve kalitelidir. Doğru hayvan seçimi yapıldıktan sonra doğru kesim teknikleri ile dananın sırt bölgesindeki steak et yapımında kullanılan kısım özenle çıkarılır.m et ürünlerinde olduğu gibi steak et hazırlama basamaklarının da ilki dinlendirme işlemidir. Yeterince ve uygun ortamlarda dinlenmemiş et kaliteli dokuyu ve yumuşaklığı yakalayamaz. Dinlendirme işleminden sonra hangi steak et çeşiti hazırlanacak ise etin o kısmı kemikli ya da kemiksiz olarak hazırlanır. Steak et çeşitine göre et kınlıkları değişmektedir. Genel olarak et kalınlığı 2 cm ile 3 cm arasındadır. Profesyonel mutfaklarda üst düzey pişirme yöntemleri kullanılarak 10 cm kalınlığında steak etlerde hazırlanabilmektedir. Peki steak et seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle steak et tın aldığınız yerin kurumsallığı ve bu konuda profesyonelliği çok önemlidir. Günümüzde tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabildiğimiz gibi et ürünlerini de internet üzerinden satın alabilmekteyiz. Güvenilir firmaların ustalıkla hazırladığı et ürünleri sizleri hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Adresinize şoklanarak gelen et ürünlerinin şoklanmasında hiçbir sorun oluşmaz. Etinizi çözüldükten sonra istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Satın aldığınız steak et ürünlerinin rengi size kalitesini gösterir. Parlak renkli etleri seçmeniz ürünün tazeliğini gösterir. Bunun yanı sıra steak et, pirzola ve biftek gibi et ürünlerinin yağ oranları etin lezzeti ile doğru orantılıdır. Yani daha yağlı olan steak et daha lezzetli olur. Etin yağlı olup olmadığını görsel olarak kontrol edebilirsiniz. Etten kesilen bir kesitin yüzeyinde mermer görüntüsünü andıran damarlar var ise et istenen yağlılık oranına sahiptir demektir.

 

Steak Et Çeşitleri

Yazımızda bahsettiğimiz gibi bu et ürünleri ünlü olduğu yere ve hazırlanış şekline göre isimler almaktadır. Steak et çeşitleri en çok tercih edilen ürünleri şu şekilde listeleyebiliriz.

New York Steak: Dananın kısa filetosundan hazırlanır. Etin yanında bulunan şerit şeklindeki yağ etin daha lezzetli ve yumuşacık servis edilebilmesini sağlar

Kemikli New York Steak: New York Steakten farkı kemikli oluşudur. Kenarından uzayan kemik ile pirzolaya benzer.

Dallas Steak: Kemikli antrikot olarak da bilinen bu et sırt kısmının kollara yakın kısmından elde edilir. Mermerimsi yapısı ile damakları şenlendirecek bir et çeşitidir.

Rib Eye Steak: Dallas steakin kemiksiz halidir.

Bonfile: Bonfileden dilimler alınarak hazırlanır. En kıymetli steak çeşididir. Fazla yağlı olmamasına rağmen en yumuşak ve işlenmeye en müsait türdür.

Kemikli Bonfile: Bonfilenin kemikli olarak servis edilme şeklidir.

T-bone Steak: Tam ortasından geçen T şeklinde olan kemik sebebi ile bu ismi almıştır.

Dallas Steak (Dana Pirzola) 600 Gr Dallas Steak (Dana Pirzola) 600 Gr
-29 %
Dana pirzola… Etin sanata dönmüş hali…İster ızgarada isterseniz de döküm tavada pişirebilirsiniz. Pişme miktarını da istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Piştikten sonra dilimleyin ve tuzunu serpiştirin. Mükemmel bir lezzet sizi bekliyor. Afiyet olsun.Dana EtiHelal KesimSoğuk ZincirÜcretsiz Kargo..
49,90 TL 69,90 TL
T-Bone… Etin sanata dönmüş hali…İster ızgarada isterseniz de döküm tavada pişirebilirsiniz. Pişme miktarını da istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Piştikten sonra dilimleyin ve tuzunu serpiştirin. Mükemmel bir lezzet sizi bekliyor. Afiyet olsun.Dana EtiHelal KesimSoğuk ZincirÜcretsiz KargoHızlı ..
69,90 TL
Gösterilen: 1 ile 2 arası, toplam: 2 (1 Sayfa)